Naše tipy na výlet po okolí

Malé Svatoňovice - rodiště Karla Čapka a rozhledna Žaltman

Malé Svatoňovice leží západně od CHKO Broumovsko, na úpatí Jestřebích hor, 15 km km na východ od Trutnova. Až do r. 1826 tvořili Malé i Velké Svatoňovice jednu obec Svatoňovice.

V malých Svatoňovicích se nachází rodný dům a v něm muzeum bratří Čapků.

Můžete si udělat výlet na rozhlednu Žaltman

Více informací zde....

rodny dum bratří čapků-m.jpg

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V centru města naproti kostelu je Domek Boženy Němcové s expozicí připomínající krátký pobyt spisovatelky v Červeném Kostelci od podzimu 1837 do dubna 1838.

Součástí prohlídky Domku Boženy Němcové je i symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, který je umístěn v parčíku za domkem. Hrob je také samostatně přístupný z ulice vedoucí od kostela sv. Jakuba Většího ke hřbitovu

Více informací zde...

Babiččino údolí

Babiččino údolí je turisticky navštěvováno hlavně kvůli spisovatelce Boženě Němcové, která zde zasadila děj díla „Babička“. Ale díky značně členitému terénu, který vytváří prostor pro pestrost květeny i výskyt mnoha zajímavých i vzácných živočichů, je i cenou přírodní lokalitou.[4] Na tomto území se překrývá kulturně-historické území spolu s ochranářsko-přírodovědným územím, jak už vyplývá z naučných tabulí rozmístěných po celém území Babiččina údolí. Lze zde naleznout mnoho druhů kteří jsou v červeném seznamu ohrožených druhů.

Více informací zde...

Hrad Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk stojí na zalesněném ostrohu nad údolím řeky Úpy nedaleko stejnojmenné osady, jež je součástí obce Žernova v kraji Královéhradeckém.

Hrad Vízmburk

Vízmburk je zřícenina hradu nacházející se v katastru obce Havlovice v Královéhradeckém kraji. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka. Zřícenina je majetkem České republiky a její správu zajišťuje Národní památkový ústav. Údržby a konzervace ruin se ujal místní spolek.

Více informací zde...

Zámek Ratibořice

Ratibořice jsou zámek v Babiččině údolí severně od České Skalice. Zámek je i s dalšími objekty v údolí chráněn jako národní kulturní památka ve správě Národního památkového ústavu. Údolí Úpy je v úseku mezi Slatinou nad Úpou a Českou skalicí chráněno také jako národní přírodní památka Babiččino údolí.

Více informací zde...

Vodní nádrž Rozkoš

Vodní nádrž Rozkoš, s nadsázkou též přezdívaná Východočeské moře, je vodní dílo na potoku Rozkoši v Úpsko-metujské tabuli. Podle rozlohy je osmou největší přehradou v České republice.

Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, nadlepšení průtoků v Labi, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Ochrannou funkci plní ve vztahu k řece Úpě, která se vlévá do Labe. Rozkoš je zastávkou tažného ptactva, je zde provozován sportovní rybolov.

Maximální plocha vodní plochy je 1001,3 hektarů. Celkový objem nádrže je 76,154 mil. m³.

Více informací zde...

Další zajímavá místa v okolí

Dále můžete navštívit tato zajímavá místa v okolí:

  • Obec Havlovice - Havlovice (německy Haulowitz), někdy uváděny jako Havlovice nad Úpou, jsou obec v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Rozkládají se na východě Krkonošského podhůří, při řece Úpě a na severu přiléhá k městu Úpice. 
  • U Devíti Křížů (lidově také „Krákorka“) je název komerčně využívaného pískovcového lomu, nacházejícího se v katastru obce Havlovice v okrese Trutnov, nedaleko města Červený Kostelec (okres Náchod). Lom náleží svými sedimenty do bohdašínského souvrství a stáří horniny je pozdně triasové (asi 220 až 210 milionů let).
  • Červený Kostelec (německy Rothkosteletz) je město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Leží v Podorlické pahorkatině na potoce Olešnici.
Zdroj: wikipedia