Rodný dům bratří Čapků a rozhledna Žaltman

Rodný dům a muzeum bratří Čapků

V Malých Svatoňovicích na náměstí K. Čapka je v rodném domě Karla Čapka Muzeum bratří Čapků.

Muzeum bratří Čapků bylo založeno v roce 1946. Tehdy byla v Malých Svatoňovicích uspořádána výstava o životě a díle bratří Čapků, která se stala základem muzea. Expozice prošly několika reinstalacemi, poslední rozsáhlé úpravy pocházejí z let 1972 – 1978. 

Muzeum bratří Čapků tvoří samostatné expozice.

Expozice Karla Čapka umístěná v prvním patře představuje jeho publikační činnost, korespondenci, rodinné fotografie, rodnou obec a dobové dokumenty. Zajímavé jsou ukázky rukopisu Karla Čapka a jeho přátel. Představena je i činnost novinářská, například ukázky fejetonů a originály kreseb z cestopisů.

Expozici Josefa Čapka ve druhém patře tvoří reprezentační soubor dvaceti olejomaleb, který je unikátním průřezem celou tvorbou od počátku umělcovy tvorby přes údobí kubistické až k závěrečnému protifašisticky laděnému dílu. Vystaveny jsou též kresby a grafika, životopisná data a přehled literární tvorby.

Rozhledna Žaltman

Rozhledna_Zaltman_2020-10-02_1400.jpgRozhledna Žaltman se nachází na vrcholu Žaltman v Jestřebích horách. Rozhledna stojí v místě původní rozhledny z roku 1967 v lesích na rozmezí obce Velké Svatoňovice a Radvanice v okresu Trutnov, asi 2 km severně od centra obce Malé Svatoňovice.

Rozhlednu tvoří příhradová konstrukce z ocelových trubek. Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu je přístup přes točité schodiště, níže jsou umístěny další tři výhledové plošiny.

Z plošiny je panoramatický výhled na Krkonoše (Sněžka a Černá hora), Rýchory, Vraní hory (Královecký Špičák), Adršpašsko-teplické skály (Čáp), Góry Kamienne (Waligóra), Javoří hory, Soví hory (Velká Sova), Ostaš, Broumovské stěny, Stolové hory (Velká Hejšovina), Králický Sněžník, Orlické hory, Rtyňsko, Úpicko, Kunětickou horu, Zvičinu, Kumburk, Tábor a blízké okolí.
Historie

V místě stála rozhledna již v letech 1967 až 2019. Obec Malé Svatoňovice dlouhodobě plánovala výstavbu nové rozhledny, dne 1. července 2017 zahájila na výstavbu nové rozhledny sbírku.[1] Po demolici původní konstrukce v říjnu 2019[2] byla v červnu 2020 zahájena výstavba nové rozhledny.

Z původní rozhledny zbyly jen 4 betonové patky, které byly zality do jinak monolitické mohutné základové desky. Na konci srpna 2020 byla pomocí vrtulníku Mi-8 vynesena vlastní kovová konstrukce a točité schodiště[3] a během září byly dokončeny další montážní práce. Novou ocelovou konstrukci vyrobili řemeslníci z nedaleké Jívky z firmy Kovo Kulda. Generálním dodavatelem stavby byla Stavebně dopravní Trutnov, s. r. o. (SDT Trutnov). Na schodech jsou umístěny štítky se jmény dárců. Rozhledna stála necelých 3,5 miliónu korun a na její stavbu přispěl i Královéhradecký kraj.

Dne 24. září 2020 byla rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti. Celoroční vstup na rozhlednu je zdarma a bez otevírací doby.[4]
Přístup

K rozhledně je přístup pěšky, případně na horském kole. K rozhledně vede pouze lesní cesta.

turistická trasa: Od rozcestníku v Malých Svatoňovicích po modré modrá turistická značka značce směrem na Radvanice. Po 1,5 km odbočit vlevo na zelenou zelená turistická značka značku a po ní dále asi 600 m.

V místě rozhledny vzniklo odpočinkové místo se stoly a lavicemi.

Okolí přístupových cest je bohaté na zaniklá důlní díla a lehká opevnění. Rozhledna se nachází v CHKO Broumovsko.

Zdroj: wikipedia